Shop All Shop All ProductsLePresso
Reviews10
Total Products292
Lepresso Portabrew 4 In 1 Portable Coffee Machine With Milk Frother - White
Shop All Shop All ProductsLePresso
Reviews10
Total Products292
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
The Lepresso portable coffee machine is perfect for coffee lovers who want to prepare their favorite coffee while traveling and on the go. This tool makes it easy and quick to brew coffee. The Lepresso Portabrew 4 In 1 Portable Coffee Machine is characterized by its compact size, ease of use, and high efficiency.
Features of the Lepresso Coffee Machine:
- Designed to be effective and easy to use
- Made from practical and high-quality materials
- The Lepresso machine operates on a 2500 mAh battery
- Suitable for use while traveling or when away from home
- The machine's container capacity is 80 milliliters
- The rated power of the device is 100 watts
- Helps brew coffee in just 3-4 minutes
Can be used to prepare espresso or coffee drinks, and
can also be used to make creamy and frothy milk
- Lightweight, making it easy to carry anywhere
Specifications of the Lepresso Manual Coffee Machine:
- Approximate dimensions: 26.6 × 7.5 × 7.5 cm
- Weight: 1.73 kilograms
| Brewing Time: | 3–4 minutes |
| Capacity: | 80 mL |
| Color: | White |
| Compatibility: |
|
| Dimensions: | 266 x 75 x 75 mm |
| Features: | Milk Frothing System |
| Portability Features: |
|
| Power Consumption: | 100 W |
| Pressure: | 20 Bar |
| Voltage: | 12 V |
| Weight: | 1730 g |
| Categories: | Portable Coffee Machine |
| Brands: | LePresso |
| SKU: | LPCFFM4IN1WH |
| Barcode: | 9904907029762 |
| ID: | 4070772 |
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews