Used
Only 1 left in stock
Shop All Shop All ProductsLePresso
Reviews7
Total Products280
LePresso High Precision Conical Burr Grinder ( Glass Container ) 35g - Black (Used)
Shop All Shop All ProductsLePresso
Reviews7
Total Products280
1 Year Warranty
Arrives tomorrow, May 1
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Enjoy preparing your favorite coffee in a professional style with the LePresso High Precision Conical Burr Grinder, a manual coffee grinder with a large capacity of 35 grams. It features a unique and modern design that combines high performance and ease of use, making it an ideal choice for coffee lovers. The manual grinder is known for its precision in grinding coffee beans, allowing you to enjoy a unique and rich flavor in every cup. Make your coffee preparation experience more enjoyable and of higher quality with the manual coffee grinder.
Features of the LePresso Manual Coffee Grinder 35g Capacity:
- The amazing coffee grinder is made of premium stainless steel, ensuring durability and a beautiful appearance.
- The glass container can hold up to 25-30 grams of your favorite coffee beans.
- The coffee powder container contains 30-35 grams of freshly ground coffee.
- Manually adjust the grinding size to suit your preferred brewing method.
- The high precision conical-shaped grinder ensures consistent grinding size.
| Adjustable Grind Size: | Manually adjust the grinding size |
| Bean Container Capacity: | 25-30 g |
| Capacity: | 35g |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 170 × 58 × 190 mm |
| Included Accessories: | Cleaning Brush |
| Material: |
|
| Certification: | CE |
| Weight: | 400 g |
| Categories: | Coffee Grinder |
| Brands: | LePresso |
| ID: | 4075798 |
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews