Samsung S95F Smart TV, 65" OLED Display, 4K UHD Resolution, Up to 165Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen3 Processor Picture Engine, OLED HDR Pro, WiFi 5 & Bluetooth 5.3, Black | QA65S95FAUXZN
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung Smart TV:
- Fantastic gaming TV with exceptional VRR motion up to 4K resolution
- Glare-free TV screen for high eye protection
- OLED HDR Pro technology for more powerful brightness and high contrast
- TV screen with Dolby Atmos technology for immersive surround sound with upward-firing speakers
- Smart screen designed to be matte to prevent reflections
- High size and resolution screen that feels like a cinema
- Wide viewing angles
- AI-powered 4K Upscaling Pro
- Self-illuminating pixels with Real Depth Enhancer
- Motion Xcelerator technology at 165Hz
- High capability to upscale to 4K
- Tizen™ Smart TV operating system
- Bixby voice assistant
- Multi-viewing up to 2 videos
- Color Booster Pro enhancement
Specifications of Samsung TV:
- Dimensions: 1443.5×829.4×11 mm
- Power: 540 Watts
- Screen resolution: 2160×3840
- Screen size: 65 inches
| Audio Output: | 70W, 4.2.2CH |
| Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X): | Dolby Atmos |
| Bluetooth Compatibility: | Bluetooth 5.3 |
| Connectivity: | 4 x HDMI (4K 165Hz), 3 x USB-A, 1 x USB-C, LAN, Optical Out, RF In, eARC, HDMI-CEC, Wi-Fi 5, BT 5.3 |
| Dimensions (With Stand): | 1443.5 x 894.4 x 267.9 mm |
| Dimensions (Without Stand): | 1443.5 x 829.4 x 11.0 mm |
| Display Technology: (e.g., LED, OLED): | OLED |
| HDR Support: | OLED HDR Pro, HDR10+ (Adaptive/Gaming) |
| Operating System: (e.g., Android TV, Tizen, webOS): | Tizen™ Smart TV |
| Ports: (e.g., HDMI, USB): | 4 x HDMI, 3 x USB-A, 1 x USB-C |
| Power Consumption: | 540W Max |
| Processor Type: | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Product Color: | GRAPHITE BLACK |
| Refresh Rate: | 100Hz (Up to 165Hz) |