Samsung S95F Smart TV, 65" OLED Display, 4K UHD Resolution, Up to 165Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen3 Processor Picture Engine, OLED HDR Pro, WiFi 5 & Bluetooth 5.3, Black | QA65S95FAUXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung Smart TV:
  • Fantastic gaming TV with exceptional VRR motion up to 4K resolution
  • Glare-free TV screen for high eye protection
  • OLED HDR Pro technology for more powerful brightness and high contrast
  • TV screen with Dolby Atmos technology for immersive surround sound with upward-firing speakers
  • Smart screen designed to be matte to prevent reflections
  • High size and resolution screen that feels like a cinema
  • Wide viewing angles
  • AI-powered 4K Upscaling Pro
  • Self-illuminating pixels with Real Depth Enhancer
  • Motion Xcelerator technology at 165Hz
  • High capability to upscale to 4K
  • Tizen™ Smart TV operating system
  • Bixby voice assistant
  • Multi-viewing up to 2 videos
  • Color Booster Pro enhancement
Specifications of Samsung TV:
  • Dimensions: 1443.5×829.4×11 mm
  • Power: 540 Watts
  • Screen resolution: 2160×3840
  • Screen size: 65 inches
Audio Output:70W, 4.2.2CH
Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X):Dolby Atmos
Bluetooth Compatibility:Bluetooth 5.3
Connectivity:4 x HDMI (4K 165Hz), 3 x USB-A, 1 x USB-C, LAN, Optical Out, RF In, eARC, HDMI-CEC, Wi-Fi 5, BT 5.3
Dimensions (With Stand):1443.5 x 894.4 x 267.9 mm
Dimensions (Without Stand):1443.5 x 829.4 x 11.0 mm
Display Technology: (e.g., LED, OLED):OLED
HDR Support:OLED HDR Pro, HDR10+ (Adaptive/Gaming)
Operating System: (e.g., Android TV, Tizen, webOS):Tizen™ Smart TV
Ports: (e.g., HDMI, USB):4 x HDMI, 3 x USB-A, 1 x USB-C
Power Consumption:540W Max
Processor Type:NQ4 AI Gen3 Processor
Product Color:GRAPHITE BLACK
Refresh Rate:100Hz (Up to 165Hz)