Samsung S90F Smart TV, 77" OLED Display, 4K UHD Resolution, Up to 144Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen3 Processor Picture Engine, OLED HDR+, WiFi 5 & Bluetooth 5.3, Black | QN77S90FAFXZA
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives tomorrow, May 14
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of the Samsung 77-inch OLED 4K Ultra HD Samsung S90F Smart TV:
  • 120Hz refresh rate with support up to 144Hz and Motion Xcelerator 144Hz technology for a smoother gaming and action viewing experience.
  • Powerful 40W sound with a 2.1CH system featuring Dolby Atmos and OTS Lite for scene-tracking audio, plus Q-Symphony Pro for harmony with compatible Samsung speakers.
Specifications of the Samsung 77-inch OLED 4K Ultra HD Samsung S90F Smart TV:
  • Screen Type: OLED.
  • Screen Size: 77 inches.
  • Resolution: 4K, 3840 × 2160.
  • Refresh Rate: 120Hz up to 144Hz.
  • Anti-Reflection: Yes.
  • Viewing Angle: Ultra Viewing Angle.
  • Contrast Enhancement: Real Depth Enhancer.
  • Viewing Modes: Filmmaker Mode, EyeComfort Mode.
  • Voice Assistants: Bixby, built-in Alexa, Google Assistant compatible.
  • Gaming Features: VRR, ALLM, FreeSync Premium Pro, HGiG, Gaming Hub, Super Ultra Wide Game View.
  • Audio: Dolby Atmos, OTS Lite, 40W power, 2.1CH speakers, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amp Pro.
  • Wireless Connectivity: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3.
  • Ports: 4 HDMI ports supporting 4K up to 144Hz, and 3 USB-A ports for connecting accessories and media playback.
  • Tuner: ATSC and ClearQAM and analog, Dolby DTV Sound.
  • Design: LaserSlim with nearly bezel-less edges and Blade stand, color Graphite Black.
  • Dimensions: 1443.5 × 829.4 × 11 mm.
  • Power Consumption: Typical 182W, Maximum 540W, Standby 0.5W.
  • Energy Saving Features: Eco Sensor, automatic power off and saving.
Audio Output:OTS Lite
Audio Output Power:40W
Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X):Dolby Atmos
Bluetooth Compatibility:Bluetooth 5.3
Built-in Speakers:2.1CH
Connectivity:
  • Bluetooth 5.3
  • Wi-Fi 5
  • Ethernet (LAN)
Dimensions:1443.5×829.4×11 mm
Display Technology: (e.g., LED, OLED):OLED
Energy Consumption:
  • Max: 540W
  • Standby: 0.5W
  • Typical: 182W
Ethernet Port:Yes
Features:
  • Samsung TV Plus
  • SmartThings Hub
  • IoT-Sensor
  • Universal Guide
  • Web Browser
  • Samsung Health
  • Multi View (up to 2 videos)
  • Ambient Mode
  • ConnecTime
  • AirPlay
HDR Support:
  • HDR10+
  • OLED HDR+
  • HLG
Operating System:Tizen™ Smart TV
Ports:
  • 3 USB-A
  • 4 HDMI
Power Consumption:
  • Max: 540W
  • Standby: 0.5W
  • Typical: 182W
Processor Type:NQ4 AI Gen3 Processor
Product Color:GRAPHITE BLACK
Resolution:4K (3,840 x 2,160)
Screen Size:77 inches
Smart TV Features:
  • Samsung TV Plus
  • SmartThings Hub
  • IoT-Sensor
  • Universal Guide
  • Web Browser
  • Samsung Health
  • Multi View (up to 2 videos)
  • Ambient Mode
  • ConnecTime
  • AirPlay
Tuner Type:
  • ATSC / ClearQAM
  • Analog
  • Dolby DTV Sound
Voice Assistant Compatibility:
  • Bixby
  • Google Assistant
  • Alexa
Wi-Fi Connectivity:Wi-Fi 5
Categories:TVs
Brands:Samsung
SKU:QN77S90FAFXZA
ID:4073599
Reviews
0.0
0 Reviews
5
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews
Frequently Bought Together