Samsung S90D Series9 Tizen OS Smart TV, 77" OLED 4K Display, NQ4 AI Gen2 Processor, Motion Xcelerator 144Hz, 4K AI Upscaling, OLED HDR+, Tizen Smart OS, FreeSync Premium, Black | QA77S90DAEXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of the Samsung Smart TV:
  • A television with color contrast and brightness enhancement for stunning high-definition viewing
  • OLED screen with advanced self-lighting pixels for vibrant colors
  • HDR OLED technology for strong brightness and high color contrast
  • TV screen with NQ4 AI Gen2 processor for unparalleled clarity
  • Smart screen that includes many movies and free channels via Samsung TV Plus
  • Smart screen with high connectivity without issues thanks to SmartThings
  • Smart screen with Motion Xcelerator 144Hz technology
  • 4K AI Upscaling for enhanced resolution
  • Bixby voice assistant
  • Gaming features: Game Motion Plus,
    FreeSync FreeSync Premium
    HGiG, Super Ultra Wide Game View
  • 4 HDMI ports, USB A ports, Ethernet port, WIFI, Bluetooth
Specifications of the Samsung Smart TV:
  • Dimensions: 1718.5×987×44.9 mm