Samsung QLED Q7F Smart TV, 75" 4K UHD Display, 50Hz Refresh Rate, Q4 AI Processor Picture Engine, Quantum HDR, Motion Xcelerator & Real Quantum Dot Technology, Black | QA75Q7FAAUXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung Smart TV:
  • TV with the exceptional Q4 AI Processor
  • Quantum Dot technology for vibrant colors
  • Smart screen with Mega Contrast brightness
  • AI-powered 4K AI Upscaling technology
  • Supreme UHD Dimming for light control
  • Sharing features and video display: AirPlay, Multi-Device Experience, Multi-View
  • Smart screen with Wide Viewing Angle
  • Smart screen with a 50Hz refresh rate
  • Motion Xcelerator technology
  • Q-Symphony audio synchronization
  • Q-Symphony sound technology, Adaptive Sound, Object Tracking Sound (OTS Lite)
  • AI Auto Game Mode for gaming
  • Excellent Tizen™ Smart TV operating system
  • Connectivity options: 3 HDMI ports, USB A port, Ethernet port, Bluetooth, Wi-Fi
  • Bixby voice assistant
  • Design with nearly bezel-less edges
  • Auto Game Mode: Auto Game Mode (ALLM), VRR, HGiG
  • Maximum power consumption of 225 watts
Specifications of Samsung Smart TV:
  • Dimensions: 1677.5×962.4×61.1 mm