SAMSUNG Neo QN900D Smart AI TV, 75" Neo QLED Display, 8K Resolution, Up to 4K 240Hz Refresh Rate, 8K AI Upscaling Pro AI Upscaling, Quantum Matrix Technology Pro, Black | QA75QN900DUXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung TV:
  • 75-inch Neo QLED TV
  • Exceptional 8K resolution
  • 100Hz refresh rate for high responsiveness
  • Screen with high anti-reflection resistance
  • NQ8 AI Gen3 Processor
  • Ultra Viewing Angle for wide viewing
  • Motion Xcelerator 240Hz technology, AI Motion Enhancer Pro
  • Exceptional sound system with Dolby Atmos
  • Amazing sound power of 90 watts
  • Audio technologies: OTS Pro, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amplifier Pro, 360 Audio
  • Tizen™ Smart TV operating system
  • Voice assistants: Bixby, Far-Field Interaction
  • Multi-view capability for 4 videos
  • Samsung TV Plus services for free channels and movies
  • Cloud services: Daily+, Nifty Gateway (NFT), Apple AirPlay
Specifications of Samsung TV:
  • Dimensions: 1655×940×13 mm
  • Weight: 30.8 kg
  • Resolution: 4320×7680 pixels
Audio Output:Dolby Atmos
Audio Output Power:90W
Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X):Dolby Atmos
Bluetooth Compatibility:Bluetooth 5.3
Connectivity:4 x HDMI (8K 60Hz, 4K 240Hz), 3 x USB-A, 1 x USB-C, LAN, Optical, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, eARC, HDMI-CEC
Contrast Ratio:Quantum Matrix Tech Pro, Ultimate 8K Dimming Pro, Real Depth Enhancer Pro
Dimensions:1655.2 x 940.8 x 13.1 mm
Dimensions (With Stand):1655.2 x 1018.5 x 283.8 mm
Dimensions (Without Stand):1655.2 x 940.8 x 13.1 mm
Display Technology: (e.g., LED, OLED):Neo QLED
Energy Consumption:430W Max
Ethernet Port:LAN
HDR Support:Neo Quantum HDR 8K Pro, HDR10+ (Adaptive/Gaming), Auto HDR Remastering
Operating System:Tizen™ Smart TV
Ports:4 x HDMI (8K 60Hz, 4K 240Hz), 3 x USB-A, 1 x USB-C, LAN, Optical
Power Consumption:430W Max
Processor Type:NQ8 AI Gen3 Processor
Product Color:GRAPHITE BLACK
Refresh Rate:100Hz (Up to 4K 240Hz)
Resolution:8K (7680 x 4320)
Screen Size:75"