SAMSUNG Neo QN900D Smart AI TV, 75" Neo QLED Display, 8K Resolution, Up to 4K 240Hz Refresh Rate, 8K AI Upscaling Pro AI Upscaling, Quantum Matrix Technology Pro, Black | QA75QN900DUXZN
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung TV:
- 75-inch Neo QLED TV
- Exceptional 8K resolution
- 100Hz refresh rate for high responsiveness
- Screen with high anti-reflection resistance
- NQ8 AI Gen3 Processor
- Ultra Viewing Angle for wide viewing
- Motion Xcelerator 240Hz technology, AI Motion Enhancer Pro
- Exceptional sound system with Dolby Atmos
- Amazing sound power of 90 watts
- Audio technologies: OTS Pro, Adaptive Sound Pro, Active Voice Amplifier Pro, 360 Audio
- Tizen™ Smart TV operating system
- Voice assistants: Bixby, Far-Field Interaction
- Multi-view capability for 4 videos
- Samsung TV Plus services for free channels and movies
- Cloud services: Daily+, Nifty Gateway (NFT), Apple AirPlay
Specifications of Samsung TV:
- Dimensions: 1655×940×13 mm
- Weight: 30.8 kg
- Resolution: 4320×7680 pixels
| Audio Output: | Dolby Atmos |
| Audio Output Power: | 90W |
| Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X): | Dolby Atmos |
| Bluetooth Compatibility: | Bluetooth 5.3 |
| Connectivity: | 4 x HDMI (8K 60Hz, 4K 240Hz), 3 x USB-A, 1 x USB-C, LAN, Optical, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, eARC, HDMI-CEC |
| Contrast Ratio: | Quantum Matrix Tech Pro, Ultimate 8K Dimming Pro, Real Depth Enhancer Pro |
| Dimensions: | 1655.2 x 940.8 x 13.1 mm |
| Dimensions (With Stand): | 1655.2 x 1018.5 x 283.8 mm |
| Dimensions (Without Stand): | 1655.2 x 940.8 x 13.1 mm |
| Display Technology: (e.g., LED, OLED): | Neo QLED |
| Energy Consumption: | 430W Max |
| Ethernet Port: | LAN |
| HDR Support: | Neo Quantum HDR 8K Pro, HDR10+ (Adaptive/Gaming), Auto HDR Remastering |
| Operating System: | Tizen™ Smart TV |
| Ports: | 4 x HDMI (8K 60Hz, 4K 240Hz), 3 x USB-A, 1 x USB-C, LAN, Optical |
| Power Consumption: | 430W Max |
| Processor Type: | NQ8 AI Gen3 Processor |
| Product Color: | GRAPHITE BLACK |
| Refresh Rate: | 100Hz (Up to 4K 240Hz) |
| Resolution: | 8K (7680 x 4320) |
| Screen Size: | 75" |