SAMSUNG Neo QN85F Smart TV, 85" 4K UHD Display, Up to 144Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen2 Processor Picture Engine, Neo Quantum HDR +, WiFi 5 & Bluetooth 5.3 Connectivity, Black | QA85QN85FAUXZN
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of the Samsung Smart TV:
- TV with a remarkable NQ4 AI Gen2 processor
- Picture engine NQ4 AI Gen2 Processor
- Quantum HDR Technology display for exceptional contrast and brightness
- Smart screen with Quantum Mini LED Pro brightness and contrast
- Smart screen with a Wide Viewing Angle
- Smart screen with a 100Hz refresh rate
- Motion Xcelerator technology 144Hz
- Eye comfort mode
- Q-Symphony audio synchronization
- Dolby Atmos sound technology
- Excellent Tizen™ Smart TV operating system
- Connectivity options: 4 HDMI ports, 2 USB A ports, Ethernet port, Bluetooth, Wi-Fi
- Bixby voice assistant
- Maximum power consumption 350 watts
Specifications of the Samsung Smart TV:
- Dimensions: 1892×1082×47 mm
- Weight: 41.6 kg
- Resolution: 2160×3840
| Audio Output: | 2.2CH |
| Audio Output Power: | 40W |
| Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X): | Dolby Atmos |
| Bluetooth Compatibility: | 5.3 |
| Built-in Speakers: | 2.2CH |
| Connectivity: | WiFi 5 & Bluetooth 5.3 |
| Dimensions: | 1892.4 × 1082.9 × 47.0 mm |
| Dimensions (With Stand): | 1892.4 × 1137.4 × 366.5 mm |
| Dimensions (Without Stand): | 1892.4 × 1082.9 × 47.0 mm |
| Display Technology: (e.g., LED, OLED): | NeoQLED |
| Energy Consumption: | 350W |
| Ethernet Port: | 1 |
| Features: |
| HDR Support: | Neo Quantum HDR+ |
| Operating System: | Tizen™ Smart TV |
| Ports: |
| Power Consumption: | 350W |
| Processor Type: | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Product Color: | Black |
| Refresh Rate: | 100Hz (Up to 144Hz) |
| Resolution: | 4K (3840 × 2160) |
| Screen Size: | 85" |