SAMSUNG Neo QN85F Smart TV, 85" 4K UHD Display, Up to 144Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen2 Processor Picture Engine, Neo Quantum HDR +, WiFi 5 & Bluetooth 5.3 Connectivity, Black | QA85QN85FAUXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of the Samsung Smart TV:
  • TV with a remarkable NQ4 AI Gen2 processor
  • Picture engine NQ4 AI Gen2 Processor
  • Quantum HDR Technology display for exceptional contrast and brightness
  • Smart screen with Quantum Mini LED Pro brightness and contrast
  • Smart screen with a Wide Viewing Angle
  • Smart screen with a 100Hz refresh rate
  • Motion Xcelerator technology 144Hz
  • Eye comfort mode
  • Q-Symphony audio synchronization
  • Dolby Atmos sound technology
  • Excellent Tizen™ Smart TV operating system
  • Connectivity options: 4 HDMI ports, 2 USB A ports, Ethernet port, Bluetooth, Wi-Fi
  • Bixby voice assistant
  • Maximum power consumption 350 watts
Specifications of the Samsung Smart TV:
  • Dimensions: 1892×1082×47 mm
  • Weight: 41.6 kg
  • Resolution: 2160×3840
Audio Output:2.2CH
Audio Output Power:40W
Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X):Dolby Atmos
Bluetooth Compatibility:5.3
Built-in Speakers:2.2CH
Connectivity:WiFi 5 & Bluetooth 5.3
Dimensions:1892.4 × 1082.9 × 47.0 mm
Dimensions (With Stand):1892.4 × 1137.4 × 366.5 mm
Dimensions (Without Stand):1892.4 × 1082.9 × 47.0 mm
Display Technology: (e.g., LED, OLED):NeoQLED
Energy Consumption:350W
Ethernet Port:1
Features:
  • Dolby Atmos
  • Q-Symphony
  • Tizen™ Smart TV
  • Bixby
  • NQ4 AI Gen2 Processor
  • Neo Quantum HDR +
  • Motion Xcelerator 144Hz
HDR Support:Neo Quantum HDR+
Operating System:Tizen™ Smart TV
Ports:
  • 2 USB-A
  • 4 HDMI
Power Consumption:350W
Processor Type:NQ4 AI Gen2 Processor
Product Color:Black
Refresh Rate:100Hz (Up to 144Hz)
Resolution:4K (3840 × 2160)
Screen Size:85"