SAMSUNG Neo QN80F Smart TV, 65" 4K UHD Display, Up to 144Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen2 Processor Picture Engine, Neo Quantum HDR, WiFi 5 & Bluetooth 5.3 Connectivity, Black | QA65QN80FAUXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung TV:
  • 65-inch Neo QLED TV
  • Exceptional 4K resolution
  • 144Hz refresh rate for high responsiveness
  • High anti-reflection screen
  • NQ4 AI Gen2 processing engine
  • Ultra Viewing Angle for wide viewing
  • Motion Xcelerator 240Hz technology, AI Motion Enhancer Pro
  • Exceptional sound system with Dolby Atmos
  • OTS Lite sound technologies
  • Tizen™ Smart TV operating system
  • Voice assistants: Bixby, Far-Field Interaction
  • Gaming technology: FreeSync Premium Pro, Auto Game Mode, Game Motion Plus
  • Special connections: 4 HDMI ports, WiFi, Bluetooth
  • Dual screen display feature
Specifications of Samsung TV:
  • Dimensions: 1446×829×46.6 mm
  • Weight: 23.7 kg
  • Resolution: 2160×3840 pixels
Audio Output:4CH
Audio Output Power:30W
Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X):Dolby Atmos
Bluetooth Compatibility:Yes (v5.3)
Built-in Speakers:4CH
Connectivity:WiFi 5 & Bluetooth 5.3
Dimensions:1446.5 x 829.3 x 46.6 mm
Dimensions (With Stand):1446.5 x 886.3 x 279.4 mm
Dimensions (Without Stand):1446.5 x 829.3 x 46.6 mm
Display Technology: (e.g., LED, OLED):NeoQLED
Ethernet Port:1
Features:
  • voice assistants
  • Smart TV
  • Gaming Technology
HDR Support:Neo Quantum HDR
Operating System:Tizen Smart TV
Ports:
  • 4 HDMI
  • 2 x USB-A
Power Consumption:280W
Processor Type:NQ4 AI Gen2 Processor
Product Color:Titan Black
Refresh Rate:100Hz (Up to 144Hz)
Resolution:4K (3,840 x 2,160)
Screen Size:65"