SAMSUNG Neo QN80F Smart TV, 65" 4K UHD Display, Up to 144Hz Refresh Rate, NQ4 AI Gen2 Processor Picture Engine, Neo Quantum HDR, WiFi 5 & Bluetooth 5.3 Connectivity, Black | QA65QN80FAUXZN
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung TV:
- 65-inch Neo QLED TV
- Exceptional 4K resolution
- 144Hz refresh rate for high responsiveness
- High anti-reflection screen
- NQ4 AI Gen2 processing engine
- Ultra Viewing Angle for wide viewing
- Motion Xcelerator 240Hz technology, AI Motion Enhancer Pro
- Exceptional sound system with Dolby Atmos
- OTS Lite sound technologies
- Tizen™ Smart TV operating system
- Voice assistants: Bixby, Far-Field Interaction
- Gaming technology: FreeSync Premium Pro, Auto Game Mode, Game Motion Plus
- Special connections: 4 HDMI ports, WiFi, Bluetooth
- Dual screen display feature
Specifications of Samsung TV:
- Dimensions: 1446×829×46.6 mm
- Weight: 23.7 kg
- Resolution: 2160×3840 pixels
| Audio Output: | 4CH |
| Audio Output Power: | 30W |
| Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X): | Dolby Atmos |
| Bluetooth Compatibility: | Yes (v5.3) |
| Built-in Speakers: | 4CH |
| Connectivity: | WiFi 5 & Bluetooth 5.3 |
| Dimensions: | 1446.5 x 829.3 x 46.6 mm |
| Dimensions (With Stand): | 1446.5 x 886.3 x 279.4 mm |
| Dimensions (Without Stand): | 1446.5 x 829.3 x 46.6 mm |
| Display Technology: (e.g., LED, OLED): | NeoQLED |
| Ethernet Port: | 1 |
| Features: |
| HDR Support: | Neo Quantum HDR |
| Operating System: | Tizen Smart TV |
| Ports: |
| Power Consumption: | 280W |
| Processor Type: | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Product Color: | Titan Black |
| Refresh Rate: | 100Hz (Up to 144Hz) |
| Resolution: | 4K (3,840 x 2,160) |
| Screen Size: | 65" |