Samsung HBU8000 Crystal Hotel TV, 55" LED Display, 4K UHD Resolution, Quantum Processor Lite Picture Engine, Crystal Processor 4K, Dynamic Crystal Color, Black | HG55BU800AUXUE
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Experience realism as if you are inside the elephant or the series, all thanks to the Samsung HBU8000 Crystal Hotel TV, 55" LED Display, a high-quality Samsung television.
Features of Samsung Hotel TV:
  • LED TV specifically designed for the hospitality sector in hotels, restaurants, and hospitals
  • Samsung TV boasts UHD 4K resolution
  • Vivid colors thanks to Dynamic Crystal Color technology
  • 55-inch LED screen suitable for various settings
  • Smart screen featuring Quantum Processor Lite / Crystal Processor 4K
  • Exceptional contrast for high clarity with Mega Contrast
  • Wide viewing angle of up to 178 degrees
  • Enhanced lighting control with UHD Dimming
  • Powerful and clear sound at 20 watts
  • Audio processor from Dolby Decoder (MS12 2CH) for an immersive audio experience
  • Audio tracking feature
  • Automatic and easy operation
  • Easy and customizable hotel settings
  • Eco Sensor for energy saving with a maximum power consumption of 165 watts
  • Ports: HDMI, USB, WIFI, BLUETOOTH, LAN, Optical
Specifications of Samsung Smart TV:
  • Resolution: 2160×3840 pixels
  • TV dimensions: 1232×747×25.7 mm
  • Weight: 15.5 kg
Audio Output:20W
Audio Technology: (e.g., Dolby Atmos, DTS/X):Dolby Decoder (MS12 2CH)
Bluetooth Compatibility:Yes
Built-in Speakers:2CH
Connectivity:HDMI, USB, WIFI, BLUETOOTH, LAN, Optical
Contrast Ratio:Mega Contrast
Dimensions:1232.1 x 747.8 x 228.8 mm
Dimensions (With Stand):1232.1 x 747.8 x 228.8 mm
Dimensions (Without Stand):1232.1 x 708.8 x 25.7 mm
Display Technology: (e.g., LED, OLED):LED
Energy Consumption:165W
Ethernet Port:1
HDR Support:HDR, HDR10+, HLG
Mounting Type: (e.g., Wall-mounted, Stand-alone):200 x 200 mm
Ports:2 x USB-A, 1 Composite In (AV), 1 LAN, 1 Optical Out, 1 RF In
Power Consumption:165W
Processor Type:Quantum Processor Lite
Product Color:Black
Resolution:4K (3,840 x 2,160)
Screen Size:55"
Smart TV Features:WiFi Direct, Sound Mirroring, Ambient Mode
Tuner Type:DVB-T2CS2
VESA Mount Compatibility:200 x 200 mm