SAMSUNG DU9000, 98" Inch Crystal UHD 4K Smart TV (2024), HDR10+, Motion Xcelerator 120Hz, FreeSync Premium, Tizen OS, Built-in Wi-Fi & Bluetooth, Slim Bezel Design, Graphite Black | UA98DU9000UXZN
Product Overview
The most amazing views and entertainment, as if you are in the scene with larger-than-life characters, all thanks to the Samsung Crystal TV SAMSUNG DU9000, 98" Inch Crystal UHD 4K, a high-quality Samsung television.
This 2024 model features a giant 98-inch display with Crystal UHD 4K resolution, Motion Xcelerator 120Hz technology for smooth motion, FreeSync Premium for gaming, Tizen Smart TV operating system, and a sleek slim bezel design in Graphite Black.
Key Highlights:
Product Variants and Pricing
Variant Price Original Price Discount Availability
SAMSUNG DU9000, 98" Inch Crystal UHD ... 6350.00 AED 9899.00 AED 36% off In Stock
Variant Details
Multi-Currency Pricing
Currency Price Compare At Price Discount Shipping Days
AED (UAE Dirham) AED 9,020 AED 9,899 9% off 3 days
SAR (Saudi Riyal) SAR 9,766 SAR 10,493 7% off 9 days
BHD (Bahraini Dinar) BHD 926 BHD 1,016 9% off 12 days
KWD (Kuwaiti Dinar) KWD 768 KWD 843 9% off 11 days
OMR (Omani Rial) OMR 946 OMR 1,038 9% off 9 days
QAR (Qatari Riyal) QAR 8,953 QAR 9,826 9% off 9 days
Note: Free shipping available in all currencies
Technical Specifications
Specification Details
Model Number UA98DU9000UXZN
Brand Samsung
Product ID 4073608
Screen Size 98 inches
Display Type LED
Resolution UHD 4K (Crystal UHD)
Refresh Rate 100Hz
HDR Support HDR10+
Processor Crystal Processor 4K
Upscaling Technology AI-powered 4K Upscaling
Image Enhancement Supersize Enhancer, Mega Contrast, UHD Dimming
Motion Technology Motion Xcelerator 120Hz
Sound Output 20W
Audio Technologies OTS Lite, Adaptive Sound
Operating System Tizen™ Smart TV OS
Voice Assistant Built-in Bixby
Gaming Features ALLM, VRR, FreeSync Premium, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View, HGiG
HDMI Ports 3
USB Ports Yes
Connectivity Wi-Fi (Built-in), Bluetooth (Built-in), A-lan, Optical
Power Consumption Maximum 510 watts
Design Slim Bezel Design, Nearly bezel-less frame
Color Graphite Black
Year 2024
Warranty 1 Year
Product Description
Display Technology
The television includes advanced image enhancement technologies:
Motion and Gaming Performance
With a 100Hz refresh rate for high responsiveness and Motion Xcelerator 120Hz technology, the TV delivers smooth motion without tearing or issues, making it ideal for fast-paced content and gaming.
Gaming Features:
Audio Performance
The TV features powerful and immersive 20W sound output with exceptional audio technologies: