Samsung Crystal DU7000 Tizen OS Smart TV, 85" 4K UHD Display, PurColor with 4K Upscaling, Q-Symphony Sound, HDR10+, Wi-Fi & BTv5.2 Connectivity, 1 x USB-A, Black | UA85DU7000UXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of Samsung Smart TV:
  • TV with a remarkable Crystal Processor 4K
  • Smart screen with Mega Contrast brightness
  • Smart screen with Wide Viewing Angle
  • Smart screen with a refresh rate of 50Hz
  • Motion Xcelerator technology
  • Eye Comfort Mode
  • Q-Symphony audio synchronization
  • Q-Symphony sound technology, Adaptive Sound, Object Tracking Sound (OTS Lite)
  • Nifty Gateway gaming platform (NFT)
  • Excellent Tizen™ Smart TV operating system
  • Connectivity options: 3 HDMI ports, USB A port, Ethernet port, Bluetooth, Wi-Fi
  • Bixby voice assistant
  • Design with nearly bezel-less edges
  • Auto Game Mode: Auto Game Mode (ALLM), VRR, HGiG
  • Maximum power consumption of 230 watts
Specifications of Samsung Smart TV:
  • Dimensions: 1901×1088×61.4 mm