SAMSUNG 75" Crystal UHD DU7000 4K Tizen OS Smart TV, PurColor with 4K Upscaling, Q-Symphony Sound, HDR10+, Wi-Fi & BTv5.2 Connectivity, 1 x USB-A, Black | UA75DU7000UXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
For those seeking quality, clarity, and professionalism in manufacturing and performance, all thanks to the Samsung 75" Crystal UHD DU7000 4K Tizen OS Smart TV, a high-quality Samsung television.
Features of Samsung Smart TV:
  • TV with a remarkable Crystal Processor 4K
  • Screen type: LED
  • Pure Color technology for vibrant colors
  • Smart screen with Mega Contrast brightness
  • 4K AI Upscaling technology for enhanced resolution
  • Supreme UHD Dimming for light control
  • Sharing features: AirPlay, Multi-DEVICES
  • Smart screen with Wide Viewing Angle
  • Smart screen with a refresh rate of 50Hz
  • Motion Xcelerator technology
  • Q-Symphony audio synchronization
  • Q-Symphony sound technology, Adaptive Sound, Object Tracking Sound (OTS Lite)
  • Amazing Tizen™ Smart TV operating system
  • Connectivity options: 3 HDMI ports, USB A port, Ethernet port, Bluetooth, Wi-Fi
  • Bixby voice assistant
Specifications of Samsung Smart TV:
  • Resolution: 2160×3840
  • Color: Black
Audio Output:2CH
Audio Output Power:20W
Bluetooth Compatibility:BT5.2
Built-in Speakers:Yes
Connectivity:Wi-Fi & BTv5.2 Connectivity, 1 x USB-A
Contrast Ratio:Mega Contrast
Display Technology: (e.g., LED, OLED):LED
HDR Support:HDR10+
Operating System:Tizen™ Smart TV
Ports: (e.g., HDMI, USB):3 HDMI ports, USB A port
Processor Type:Crystal Processor 4K
Product Color:Black
Refresh Rate:50Hz
Resolution:4K (3,840 x 2,160)
Screen Size:75"