Samsung 55" Crystal UHD DU7000 4K Tizen OS Smart TV, PurColor with 4K Upscaling, Q-Symphony Sound, HDR10+, Wi-Fi & BTv5.2 Connectivity, 1 x USB-A, Black | UA55DU7000UXZN
Samsung
Shop All ProductsSamsung
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 17
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Watch the most amazing movies, enjoy games, and listen to your favorite audio, all thanks to the Samsung 55" Crystal UHD DU7000 4K Tizen OS Smart TV, a high-quality Samsung television.
Features of Samsung Smart TV:
  • TV with a remarkable Crystal Processor 4K
  • Pure Color technology for vibrant colors
  • Smart screen with Mega Contrast brightness
  • 4K AI Upscaling technology for enhanced resolution
  • Supreme UHD Dimming for light control
  • Sharing features: AirPlay, Multi-DEVICES
  • Smart screen with Wide Viewing Angle
  • Smart screen with a refresh rate of 50 Hz
  • Motion Xcelerator technology
  • Q-Symphony audio synchronization
  • Q-Symphony sound technology, Adaptive Sound
  • Amazing Tizen™ Smart TV operating system
  • Connectivity options: 3 HDMI ports, 1 USB A port, Ethernet port, Bluetooth, Wi-Fi
  • Bixby voice assistant
  • Design with nearly bezel-less edges
  • Maximum power consumption of 130 watts
Specifications of Samsung Smart TV:
  • Dimensions: 1234×710×60.3 mm
  • Weight: 11.6 kg
  • Resolution: 2160×3840
Audio Output:2CH
Audio Output Power:20W
Bluetooth Compatibility:BT5.2
Built-in Speakers:Yes
Connectivity:Wi-Fi & BTv5.2 Connectivity, 1 x USB-A
Dimensions:1234×710×60.3 mm
Dimensions (With Stand):1234.1 x 758.0 x 237
Dimensions (Without Stand):1234.1 x 710.8 x 60.3
Display Technology: (e.g., LED, OLED):LED
Energy Consumption:130 W
Ethernet Port:1
HDR Support:HDR
HDR Support: (e.g., HDR10, Dolby Vision):HDR10+
Local Dimming:UHD Dimming
Operating System:Tizen™ Smart TV
Ports:3 HDMI ports, 1 USB A port, Ethernet port
Power Consumption:130 W
Processor Type:Crystal Processor 4K
Product Color:Black
Refresh Rate:50Hz
Resolution:4K (3,840 x 2,160)
Screen Size:55"