Shop All Shop All ProductsMomax
Reviews3
Total Products355
Momax ipower pd 10000mah external power bank black
Shop All Shop All ProductsMomax
Reviews3
Total Products355
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 19
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Stay connected with your loved ones and never worry about running out of battery on your mobile phone in case of emergencies with the Momax portable charger. This power bank is unique and will solve your problem.
Features of the Momax portable charger:
- Powerful 20-watt portable charger
- The portable charger is resistant to electrical sparks, overcharging, high current, and high temperature
- Made of the best plastic materials for high quality and amazing performance
- Relatively small portable charger with eye-catching performance
- Can be charged with either A or C charger
- Amazing 10000mAh battery capacity
- LED indicator lights up green during fast charging
- Ability to charge three devices simultaneously due to two Type-A and one Type-C charging ports
- Input: 5V-2A / 9V-2A / 12V-1.5A
- USB-A output: 4.5V-5A / 5V-4.5A / 9V-2.22A / 12V-1.5A (20W)
- Type-C output: 5V-2.4A / 9V-2.22A / 12V-1.5A (20W)
- Includes an 18cm USB-A to USB-C cable
Momax Power Bank Specifications:
- Material: Reinforced plastic
- Battery capacity: 10000mAh
- Weight: 226 grams
- Product size: 15.8×68.5×137mm
| Accessory Included: | 18cm USB-A to USB-C cable |
| Battery Capacity: | 10000mAh |
| Charging Speed: | 20-watt |
| Color: | Black |
| Dimensions: | 15.8×68.5×137mm |
| Fast Charging Support: | LED indicator lights up green during fast charging |
| Features: |
|
| Included Accessories: | 18cm USB-A to USB-C cable |
| Input Ports: | 5V-2A / 9V-2A / 12V-1.5A |
| LED Indicators: | LED indicator lights up green during fast charging |
| Material: | Reinforced plastic |
| Number Of Ports: | two Type-A and one Type-C charging ports |
| Output Ports: |
|
| Output Power: | 20W |
| Overcharge Protection: | Resistant to overcharging |
| Safety Features: | Resistant to electrical sparks, overcharging, high current, and high temperature |
| Weight: | 226 grams |
| Categories: | Power Bank Charger |
| Brands: | Momax |
| SKU: | IP77D |
| Barcode: | 4894222070592 |
| ID: | 1457548 |
Tags
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews