Shop All Shop All ProductsCasio
Reviews3
Total Products4,942
Men's Digital Quartz Watch Ae-1100w-1avdf - 44 Mm - Black
Shop All Shop All ProductsCasio
Reviews3
Total Products4,942
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, June 1
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Men's digital quartz watch from Casio, featuring a sturdy stainless steel case and a smooth and durable resin strap with a secure adjustable buckle closure. The classic design includes a round digital dial with various functional features such as LED lighting, alarm, minute display, digital display with time and date function.
Features of Men's Digital Quartz Watch 40mm Black Casio:
- Offers a date-month calendar function to easily track dates
- Resilient resin case making it lightweight and comfortable for daily wear
- Provides additional features like alarm, minute display, and digital display function
- Features a stylish and modern design with a black and gray dial and black strap, suitable for various occasions
- Comes with a one-year warranty ensuring its quality and long-term performance
Specifications of Men's Digital Quartz Watch 40mm Black Casio:
- Brand: Casio
- Model Number: AE-1100W-1AVDF
- Item Shape: Round
- Glass Material: Metal
- Display Type: Digital
- Strap Closure: Buckle
- Case Material: Resin
- Case Diameter: 40mm
- Case Thickness: 12mm
- Strap Material: Plastic
- Strap Width: 24mm
- Strap Color: Black
- Dial Color: Black and Gray
- Calendar: Date-Month
- Special Features: Water-resistant
- Movement: Quartz
- Water Pressure Resistance: 10 bar
- Water Resistance Depth: 100 meters
- Warranty: One year
| Alarm Function: | alarm |
| Band Material: | Plastic |
| Band Width: | 24mm |
| Calendar Type: | Date-Month |
| Case Diameter: | 40mm |
| Case Material: | Resin |
| Case Thickness: | 12mm |
| Clasp Type: | buckle |
| Dial Color: | Black and Gray |
| Dial Window Material Type: | Metal |
| Display Type: | Digital |
| Movement Type: | Quartz |
| Special Features: | water-resistant |
| Water Resistance Depth: | 100 meters |
| Categories: | Watches |
| Brands: | Casio |
| SKU: | GSAE-1100W-1AVDF |
| ID: | 1838361 |
Tags
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews
Frequently Bought Together

Men's Digital Quartz Watch Ae-1100w-1avdf - 44 Mm - Black
AED 0
You could buy both for: AED 0
You May Also Like

Casio Men's Digital Quartz Watch Ae-1100wd-1avdf - 44 Mm - Silver

Casio Men's Water Resistant Digital Watch Ae-1100w-1bvdf - 44 Mm - Black
Casio Digital Men's Dial Silicone Band Watch - Aeq-110w-1avdf

Casio Men's Digital Analog Black Dial Resin Band Watch Aeq-120w-9avdf

Casio Men's Black Analog/Digital Resin Strap Watch Aq-S810w-1bvdf
