Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,512
Megastar - Ride On Scorpio Xux 12 V Kids Jeep - Red
Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,512
1 Year Warranty
Arrives in 5 days, May 18
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Help your children compete safely with their peers in car races by getting them an electric children's car from Megastar, a large children's car with multi-function driving and side-opening doors.
Features of the Megastar Large Children's Car Technology:
- Children's toy car made of high-quality reinforced plastic
- Electric car equipped with four 45×4 watt four-wheel drive motors to contribute significantly to the safe driving of the car
- Rechargeable children's car with a long-lasting 12V10AH battery
- Safety belt to ensure the safety of your child while driving
- Racing car for children equipped with rubber wheels with ideal brakes
- Possibility to display power through a screen that can operate LED lights for the car
- MP3/TF port for playing music with remote control
- Suitable for children weighing up to 40 kg
Specifications of the Megastar Electric Children's Car Technology:
- Approximate dimensions: 136×93×104 cm
- Product weight: 29.5 kg
| Color: | Red |
| Dimensions: | 136×93×104 cm |
| Features: |
|
| Material: | high-quality reinforced plastic |
| Power Source: | 12V10AH battery |
| Product Weight Capacity: | 40 kg |
| Weight: | 29.5 kg |
| Categories: | Toys |
| Brands: | Megastar |
| SKU: | 2588N-R |
| ID: | 942455 |
Tags
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews