Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,999
Megastar - Ride On Scorpio Xux 12 V Kids Jeep - Blue
Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,999
1 Year Warranty
Arrives in 5 days, June 4
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Help your children compete safely with their peers in car races by getting them an electric children's car from Megastar, a large children's car with multi-function driving and side-opening doors.
Features of the Megastar Large Children's Car Technology:
- Children's toy car made of high-quality reinforced plastic
- Electric car equipped with four 45×4 watt four-wheel drive motors to contribute significantly to the safe driving of the car
- Rechargeable children's car with a long-lasting 12V10AH battery
- Safety belt to ensure the safety of your child while driving
- Racing car for children equipped with rubber wheels with ideal brakes
- Possibility to display power through a screen that can operate LED lights for the car
- MP3/TF port for playing music with remote control
- Suitable for children weighing up to 40 kg
Specifications of the Megastar Electric Children's Car Technology:
- Approximate dimensions: 136×93×104 cm
- Product weight: 29.5 kg
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 136×93×104 cm |
| Features: |
|
| Material: | high-quality reinforced plastic |
| Power Source: | 12V10AH battery |
| Product Weight Capacity: | 40 kg |
| Weight: | 29.5 kg |
| Categories: | Toys |
| Brands: | Megastar |
| SKU: | 2588N-BLU |
| ID: | 942450 |
Tags
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews