Megastar Ride on 12 v Nightblade Electric bike for kids with LED Light, Bluetooth & Music
Product Description
Electric motorcycle for kids equipped with a 150-watt motor and a 12-volt battery in black from Megastar Megastar Ride on 12 v Nightblade Electric bike for kids with LED Light, Bluetooth & Music, an electric bike for kids with EVA wheels, synthetic leather seat, and training wheels to ensure balance and LED lights on the wheels.
Features of the Realistic Electric Motorcycle for Kids with 150-Watt Motor and 12-Volt Battery from Megastar
- Kids' motorcycle provides easy riding with training wheels for added safety and balance
Supports directional control by moving forward and backward easily using the control button
Fun and interactive electric motorcycle for kids with realistic engine sounds
Slip-resistant wheels for stability while riding on various flat surfaces
Rechargeable battery provides about 40 minutes of playtime after a full charge
Front LED lights to illuminate the path and enhance realism while riding
Specifications of the Realistic Electric Motorcycle for Kids with 150-Watt Motor from Megastar
Suitable age: 3-7 years
Motor: 150 watts ×1
Battery: 12V 7Ah ×2
Speed: controllable via hand throttle
Weight: 20.5 kg
Weight with packaging: 24.5 kg
Color: black
Charging time: 8-12 hours
Maximum load weight: 30 kg
Wheels: EVA with training wheels
Product dimensions: 135 × 55 × 80 cm
Carton dimensions: 132 × 37 × 68 cm
Usage time after charging: approximately 40 minutes
| AUX/MP3 Support: | MP3 |
| Age Group: | 3-7 years |
| Battery Life: | 40 minutes |
| Battery Type: | 12V7A*2 |
| Battery Voltage: | 12 V |
| Bluetooth Connectivity: | Bluetooth |
| Charge Time: | 8-12 hours |
| Color: |
|
| Control Type: |
|
| Dimensions: | 135*55*80cm |
| Features: |
|
| Lights: |
|
| Load Capacity: | 30 kgs |
| Material: | safe environmentally friendly plastic material |
| Motor Type: | One motor(150W*1) |
| Music Functionality: | music |
| Number of Motors: | One motor(150W*1) |
| Power Source: | Battery operated |
| Product Type: | Electric bike for kids |
| Recommended Surface: | various flat surfaces |
| Safety Features: |
|
| Seat Material: | Leather seat |
| Tire Material: | EVA wheels |
| Weight: | 20.5 kg |
| Categories: | Kids Ride-On Cars |
| Brands: | Megastar |
| SKU: | HSD9003-white |
| ID: | 4068466 |
Reviews
Add Review