Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,499
Megastar - Kids Amusment Horse Star Spring Rocker w/ Support Bars - Yellow
Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,499
1 Year Warranty
Arrives in 5 days, April 10
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Kids Amusement Horse Star Spring Rocker w/ Support Bars - Yellow is designed with high quality and soft angles free from sharp edges to provide your child with a safe play experience in parks, schools, or the backyard from Megastar.
Features of Kids Amusement Horse Star Spring Rocker w/ Support Bars - Yellow:
- Made from high-quality materials with soft angles free from sharp edges
- Designed with a sturdy structure equipped with a strong spring and side support bars made of fiber, providing your child with safety and stability while playing
- Helps develop balance and motor coordination in children
- Accommodates two children and supports a weight of up to 150 kg
- Features an attractive horse design that adds a fun and lovable touch for kids
- Ideal for gardens, schools, parks, villas, and residential communities
- Requires professional installation, and the company can provide this for an additional fee
- Suitable for children aged 3 years and above
Specifications of Kids Amusement Horse Star Spring Rocker w/ Support Bars - Yellow:
- Product dimensions: 100×85×40 cm
- Package dimensions: 85×75×75 cm
- Weight: 85 kg
| Age Range: | 3 years and above |
| Assembly Required: | requires professional installation |
| Color: | Yellow |
| Dimensions: | 100×85×40 cm |
| Features: |
|
| Max Weight Capacity: | 150 kg |
| Product Type: | Kids Amusement Horse Star Spring Rocker |
| Recommended Environment: | gardens, schools, parks, villas, and residential communities |
| Weight: | 85 kg |
| Categories: | Kids Outdoor Toys |
| Brands: | Megastar |
| SKU: | MTC-16063 |
| ID: | 2183728 |
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews