Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,499
Megastar - BMW Style Trikester 12v - Blue
Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,499
1 Year Warranty
Arrives in 5 days, April 9
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Give your children an exciting and unforgettable driving experience with the Megastar BMW Style Trikester 12v Blue, a 3D electric kids bike designed in the style of BMW. This sporty motorcycle for kids from Megastar is inspired by real bikes.
Features of the Megastar Electric Kids Bike:
- You can ride the bike independently or via a remote control.
- The bike is equipped with front and rear lights and an MP3 player.
- You can recharge the bike as it is rechargeable with a 6V 7Ah battery.
- It can run for 60 minutes and features a speed range of 3 to 5 km/h.
- Made from durable ABS plastic, it is suitable for children aged 3 to 6 years or weighing up to 30 kg.
- The charger has a DC output of 6V 500mA/12V and an AC input of 220V 50Hz.
Specifications of the Megastar Kids Motorcycle:
- Dimensions: 120 × 50 × 75 cm
- Color: Blue
| Age Range: |
|
| Battery Included: | 6 volt (7 ah) rechargeable battery |
| Battery Type: | 6V 7Ah battery |
| Color: | Blue |
| Dimensions: | 120 × 50 × 75 cm |
| Features: |
|
| Light Effects: |
|
| Material: | ABS plastic |
| Max Weight Capacity: | 30kg |
| Sound Effects: | roaring sound of its engine |
| Categories: | Kids Outdoor Toys |
| Brands: | Megastar |
| SKU: | MTC-1200GS-BLU |
| ID: | 2185487 |
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews