Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,499
Megastar - 12V Torch UTV Electric Kids Car - Orange & Black
Shop All Shop All ProductsMegastar
Reviews2
Total Products1,499
1 Year Warranty
Arrives in 5 days, April 9
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Help your children compete safely with their peers in car races by getting them an electric kids car from Megastar. This large multi-functional kids car features opening side doors.
Features of the Megastar Large Kids Car:
- High-quality reinforced plastic kids toy car
- Electric car with four-wheel drive for safe driving
- Long-lasting 12V7A rechargeable battery
- Safety belt to ensure your child's safety while driving
- Racing car for kids with rubber wheels and ideal brakes
- Car speed reaches 3 km/h
- Power display through LED lights
- MP3 port for playing music with remote control
- Suitable for children weighing up to 50 kg
Specifications of the Megastar Electric Kids Car:
- Approximate dimensions: 131×90×93 cm
- Product weight: 24.2 kg
| Battery Requirements: | 12V7A rechargeable battery |
| Color: | Orange & Black |
| Dimensions: | 131×90×93 cm |
| Features: |
|
| Material: | high-quality reinforced plastic |
| Product Weight Capacity: | 50 kg |
| Weight: | 24.2 kg |
| Categories: | Toys |
| Brands: | Megastar |
| SKU: | HS988-RED |
| ID: | 942544 |
Tags
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews