Renewed
Shop All Shop All ProductsApple
Reviews104
Total Products3,589
MacBook Pro 13" 2015 Core i5 2.7GHz 8GB 1TB
Choose Condition
Shop All Shop All ProductsApple
Reviews104
Total Products3,589
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Please select Condition
Please select one of the available options
Product Description
The Apple MacBook Pro laptop combines high performance and exceptional storage thanks to the Intel Core i5 processor and large SSD storage, along with a stunning 13.3-inch Retina display.
Features of the Apple MacBook Pro 13"
- High-resolution Retina display with 2560x1600 pixels for realistic colors and images
- The MacBook Pro features a massive 1TB SSD storage for ultra-fast file storage
- 8GB of RAM for smooth multitasking
- Sleek aluminum body in silver with a comfortable QWERTY (US) keyboard layout
- Powerful battery with up to 10 hours of continuous use
Specifications of the Apple MacBook Pro 13"
- Processor: Intel Core i5 at 2.7 GHz
- Battery: Lithium Polymer technology
- Storage: 1TB SSD for fast data transfer
- Color: Silver
- Graphics Card: Intel Iris Graphics 6100 with 1.5GB integrated
- Connectivity: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4 for data transfer and wireless connectivity
- Operating System: macOS
- Integrated webcam and microphone for high-quality audio and video
- 3.5mm audio jack for connecting headphones
| Storage Type: | SSD |
| Graphics card type: | Integrated |
| Bluetooth Version: | 4 |
| SSD storage: | 1TB |
| Battery technology: | Lithium polymer (Li-Po) |
| Screen Size: | 13.3" |
| Processor Type: | Core i5 |
| Keyboard Layout: | Qwerty (US) |
| Processor Speed: | 2.7GHz |
| Microphone: | Yes |
| Memory: | 8GB |
| Release Year: | 2015 |
| Battery life hrs: | 10 |
| Keyboard Layout Code: | US3 |
| Product Color: | Silver |
| Graphics Card: | Iris Graphics 6100 |
| Battery Type: | built-in battery |
| Screen Resolution: | 2560x1600 |
| Storage Capacity: | 1TB |
| Connectivity: | Wi-Fi, Bluetooth |
| Operating System: | macOS |
| Processor brand: | Intel |
| HS Code: | 847130 |
| Bluetooth: | Yes |
| WiFi: | Yes |
| Graphics card memory: | 1.5GB |
| Webcam: | Yes |
| Audio Jack: | Yes |
| WiFi technology: | 802.11ac Wi-Fi 5 |
| Categories: | Electronics and Home Appliances |
| Brands: | Apple |
| SKU: | PRO-13-2015-I5-2.7-8-1-US3-G, PRO-13-2015-I5-2.7-8-1-US3-E |
| Barcode: | 3666943054233, 3666943054233 |
| ID: |
|
Tags
Reviews
0.00 Reviews
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)
Add Review
You can add your review by clicking the star rating below.
Customer reviews