LG 27GX790A UltraGear Gaming Monitor, 27" OLED Display, QHD Resolution, 480Hz Refresh Rate, 0.03ms (GtG) Response Time, NVIDIA G-Sync & AMD FreeSync Premium Pro Technology, Black | 27GX790A
LG
Shop All ProductsLG
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Features of the LG Computer Monitor:
  • Made from the finest materials
  • 27-inch OLED display
  • QHD resolution
  • Incredibly smooth visuals with an extremely high refresh rate of 480Hz
  • Exceptional response time of just 0.03 milliseconds
  • Synchronization technologies supporting both NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium Pro
  • Vibrant colors and high contrast ratio of 1,500,000:1
  • Distinctive design with almost no bezels
  • Unique RGB lighting
  • Supports 1.07 billion colors
  • Gaming features including Crosshair®, Black Stabilizer®, FPS Counter, Dynamic Action Sync
  • Supports DISPLAY PORT, USB, HDMI connections
Specifications of the LG Computer Monitor:
  • Resolution: 2560×1440
Anti-Glare Coating:Anti-Glare, Low-Reflection of the front polarizer
Aspect Ratio:16:9
Brightness:(Typ.) 275 cd/m² (Min.) 250 cd/m²
Color Gamut:DCI-P3 98.5% (CIE1976)
Contrast Ratio:1500000:1 (Typ.)
Dimensions:
  • 23.8" x 22.8" x 9.8" (Up)
  • 23.8" x 18.5" x 9.8" (Down)
Display Technology (e.g., LED, OLED):OLED
Features:
  • AMD FreeSync™ Technology
  • Auto Input Switch
  • Black Stabilizer®
  • Color Weakness Mode
  • Crosshair®
  • Dual Controller
  • Dynamic Action Sync®
  • Factory Calibration
  • FPS Counter
  • H/W Calibration
  • HDR Effect
  • HDR10
  • Live Color Low Blue Light
  • NVIDIA G-Sync™
  • Reader Mode
  • Smart Energy Saving
  • User Define Key
  • VESA Adaptive-Sync
  • VESA DisplayHDR™
  • VESA DSC
HDR Support:DisplayHDR™ TRUE BLACK 400
Height Adjustable:110 mm
Included Accessories:
  • Calibration Report
  • Display Port Cable
  • HDMI Cable
  • USB A to B Cable
Pivot Adjustable:Yes
Ports:
  • DisplayPort
  • HDMI
  • Headphone Out
  • USB Down-stream
  • USB Up-stream
Refresh Rate:480Hz
Resolution:2560 x 1440
Response Time:0.03ms (GtG)
Screen Size:26.5"
Swivel Adjustable:-30°~30°
Tilt Adjustable:-5°~15°
VESA Mount Compatible:100 x 100 mm