Anker EverFrost Powered Cooler 43L Portable Refrigerator A17A12M1
1 Year Warranty
Arrives in 3 days, May 16
Delivery fee AED 20
Cash On Delivery
Product Description
Portable Travel Refrigerator Anker EverFrost 43L 299W Anker EverFrost Powered Cooler Portable Refrigerator combines great performance with eco-friendly technology. Featuring a detachable battery with a capacity of 299 watts per hour, providing effective cooling for food and drinks for up to 35.8 hours. The portable design features durable wheels and an easy-to-use handle, with the ability to charge via solar power and various charging methods to meet cooling needs anywhere.
Features of Anker EverFrost Powered Cooler Portable Refrigerator 33L 299W:
  • With EasyTow handle and durable wheels, you can easily navigate through all types of terrains.
  • Includes a detachable battery with a 60W USB-C port and two 12W USB-A ports, to stay connected and charged on every outdoor adventure.
  • Equipped with a high-efficiency cooling compressor, a 7mm air-penetrable seal strip, and a 50mm insulation layer for sustainable, fast, and quiet cooling with a sound level of up to 42 decibels.