LG 27MP400-B 27'' IPS Full HD Monitor, 1920 x 1080 Resolution @ 75 Hz, 5 ms Response Time (GtG), 250 cd/m² Brightness, with 3-Side Virtually Borderless Design | 27MP400-B
LG
Shop All ProductsLG
Product Description
Features of LG 27-inch monitor:
  • Full HD screen with image resolution (1920 × 1080) pixels with a ratio of 16:9
  • Supports a screen refresh rate of 75 Hz with a response time of 5 milliseconds
  • Supports NTSC color system with a ratio of 72% and a rate of 16.7 million colors
  • Equipped with a mount for installation measuring 75×75 mm
  • Equipped with HDMI/ D-Sub ports
Technical specifications of LG 27-inch monitor:
  • Approximate dimensions: 612x362.5x56.2 mm
  • Product weight: 5.2 kg
  • Power consumption: 26 watts
LG 27MP400-B 27" 16:9 FreeSync Full HD IPS Monitor LG 27MP400-B 27" 16:9 FreeSync Full HD IPS Monitor